Czym ocieplić poddasze mieszkalne w domu jednorodzinnym?

Ocieplenie poddaszy wykonuje się nie tylko w pomieszczeniach adaptowanych na cele użytkowe, ale także wszędzie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Warto bowiem wiedzieć, że najwyższa kondygnacja budynku ma ogromny wpływ na właściwą termoizolację. Jej brak znacząco przyczynia się do tak zwanego uciekania ciepła, co w konsekwencji oznacza wychładzanie.

Ocieplanie można zrealizować na każdym etapie, nawet w obiektach istniejących. Wówczas stosuje się metody izolacji wewnętrznej, które dziś nie są skomplikowane, a wymagają jedynie właściwego dobrania materiału ociepleniowego. Jednym z najpopularniejszych surowców, nie tylko z uwagi na efektywność, ale i cenę, jest styropian. Na rynku można spotkać różnorodne rodzaje styropianu, o odmiennym współczynniku przenikania ciepła.

Ocieplenie poddasza styropianem

Ocieplenie poddasza styropianem często wykonywane jest polistyrenem ekspandowanym, określanym w skrócie jako EPS. Są to rozprężne płyty, które łatwo dopasowują się do niejednorodnej konstrukcji więźby. Oprócz wyboru rodzaju styropianu istotne jest także dopasowanie jego grubości. Aby prawidłowo to wykonać, co bezpośrednio przekłada się na efektywność izolacji, niezbędne jest dokonanie obliczeń, które najlepiej powierzyć specjalistom.

Podczas szacowania optymalnej grubości warstwy izolacyjnej, wezmą oni pod uwagę nie tylko konstrukcję budynku, ale także kwestię mostków termicznych, tworzonych przez krokwie. Przyjmuje się, że średnia grubość warstwy styropianowej powinna wynosić około 20 cm. Znacznie niższą grubość może mieć styropian do ocieplenia poddasza w wersji XPS, czyli polistyren ekstrudowany.

Ocieplanie poddasza styropianem od wewnątrz

Ocieplanie poddasza styropianem od wewnątrz wykonuje się metodą podkrokwiową. Wpływa to oczywiście na estetykę wnętrza, ponieważ eliminuje możliwość wyeksponowania estetycznych elementów konstrukcyjnych budynku, co w niektórych pomieszczeniach ma istotne znaczenie. Warto jednak pamiętać, że efektywna izolacja poddasza to nie tylko zastosowany materiał.

Aby ocieplenie spełniło swoją funkcję, a tym samym poprawiło komfort termiczny w budynku, warto zlecić wykonanie robót doświadczonej ekipie. Samodzielne ocieplanie, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, będzie nie tylko nieefektywne, ale także czasochłonne. Specjaliści natomiast zadbają o prawidłowe ułożenie poszczególnych warstw izolacji, likwidując wspomniane wcześniej mostki termiczne, które przyczyniają się do uciekania ciepła z budynku.

Sprawdź również:  Najlepsze farby elewacyjne. Jak je wybrać?

Jak widać, ocieplenie poddasza styropianem nie jest skomplikowane, jednak wymaga właściwego przygotowania. Chodzi nie tylko o właściwe dopasowanie materiałów, ale także o sam sposób wykonania. Dlatego też, decydując się na izolację, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zadbają o wszystkie elementy ocieplenia poddasza i zaproponują rozwiązania dopasowane do warunków technicznych panujących w konkretnym budynku.

Wełna na poddasze – doskonały sposób na izolację termiczną i akustyczną

Wełna na poddasze to popularny materiał izolacyjny, który zapewnia komfort termiczny i akustyczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej izolacji jest kluczowy dla oszczędności energii, a tym samym obniżenia kosztów eksploatacyjnych. W tym artykule przedstawimy zalety stosowania wełny na poddaszu oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszy produkt dla swoich potrzeb.

Skuteczna izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów to jedna z podstawowych prac budowlanych, niezbędnych do prawidłowej ochrony murów przed nasiąkaniem wilgocią. Konstrukcja o solidnych i dobrze wykonanych filarach będzie w stanie utrzymywać ciężar budynku i zabezpieczać go przez długie lata. Zarówno odpowiednia izolacja pozioma fundamentów, jak i pionowa, mają kluczowe znaczenie dla całej budowy. Należyte oraz staranne wykonanie będzie miało ogromny wpływ na trwałość konstrukcji. W takim przypadku, należy odpowiedzieć na pytanie, jak wykonać izolację fundamentów?

Jak zamaskować nierówne ściany?

Przypadłość nierównych ścian to problem, z którym mierzy się wiele osób. Nierówności na ścianach powstają z różnych powodów – m.in. wykańczania wnętrz budynków przez niezbyt dokładne i fachowe ekipy remontowe, uszkodzenia mechaniczne podczas eksploatacji pokoi oraz dziury po wyjęciu gwoździ/wkrętów, na których zamontowane były obrazy czy półki. Bez względu na przyczynę powstania nierówności ścian, rodzi się pytanie – jak je zamaskować?

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.