Czym ocieplić poddasze mieszkalne w domu jednorodzinnym?

Ocieplenie poddaszy wykonuje się nie tylko w pomieszczeniach adaptowanych na cele użytkowe, ale także wszędzie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Warto bowiem wiedzieć, że najwyższa kondygnacja budynku ma ogromny wpływ na właściwą termoizolację. Jej brak znacząco przyczynia się do tak zwanego uciekania ciepła, co w konsekwencji oznacza wychładzanie.

Ocieplanie można zrealizować na każdym etapie, nawet w obiektach istniejących. Wówczas stosuje się metody izolacji wewnętrznej, które dziś nie są skomplikowane, a wymagają jedynie właściwego dobrania materiału ociepleniowego. Jednym z najpopularniejszych surowców, nie tylko z uwagi na efektywność, ale i cenę, jest styropian. Na rynku można spotkać różnorodne rodzaje styropianu, o odmiennym współczynniku przenikania ciepła.

Ocieplenie poddasza styropianem

Ocieplenie poddasza styropianem często wykonywane jest polistyrenem ekspandowanym, określanym w skrócie jako EPS. Są to rozprężne płyty, które łatwo dopasowują się do niejednorodnej konstrukcji więźby. Oprócz wyboru rodzaju styropianu istotne jest także dopasowanie jego grubości. Aby prawidłowo to wykonać, co bezpośrednio przekłada się na efektywność izolacji, niezbędne jest dokonanie obliczeń, które najlepiej powierzyć specjalistom.

Podczas szacowania optymalnej grubości warstwy izolacyjnej, wezmą oni pod uwagę nie tylko konstrukcję budynku, ale także kwestię mostków termicznych, tworzonych przez krokwie. Przyjmuje się, że średnia grubość warstwy styropianowej powinna wynosić około 20 cm. Znacznie niższą grubość może mieć styropian do ocieplenia poddasza w wersji XPS, czyli polistyren ekstrudowany.

Ocieplanie poddasza styropianem od wewnątrz

Ocieplanie poddasza styropianem od wewnątrz wykonuje się metodą podkrokwiową. Wpływa to oczywiście na estetykę wnętrza, ponieważ eliminuje możliwość wyeksponowania estetycznych elementów konstrukcyjnych budynku, co w niektórych pomieszczeniach ma istotne znaczenie. Warto jednak pamiętać, że efektywna izolacja poddasza to nie tylko zastosowany materiał.

Aby ocieplenie spełniło swoją funkcję, a tym samym poprawiło komfort termiczny w budynku, warto zlecić wykonanie robót doświadczonej ekipie. Samodzielne ocieplanie, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, będzie nie tylko nieefektywne, ale także czasochłonne. Specjaliści natomiast zadbają o prawidłowe ułożenie poszczególnych warstw izolacji, likwidując wspomniane wcześniej mostki termiczne, które przyczyniają się do uciekania ciepła z budynku.

Jak widać, ocieplenie poddasza styropianem nie jest skomplikowane, jednak wymaga właściwego przygotowania. Chodzi nie tylko o właściwe dopasowanie materiałów, ale także o sam sposób wykonania. Dlatego też, decydując się na izolację, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zadbają o wszystkie elementy ocieplenia poddasza i zaproponują rozwiązania dopasowane do warunków technicznych panujących w konkretnym budynku.

Parkiet czy panele – co wybrać na podłogę w salonie?

Aranżując salon, zastanawiamy się, jaka podłoga będzie najlepiej współgrać ze stylem wnętrza. Podstawowym aspektem, o którym myślimy, jest wygląd podłogi oraz kolorystyka. Ważne jest jednak, by przed zdecydowaniem się na panele podłogowe lub parkiet dębowy, poznać wady i zalety obu materiałów. Wówczas będziemy zdolni do podjęcia najbardziej optymalną dla siebie decyzję i nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

Jak konserwować deski tarasowe?

Wiosna sprzyja porządkom wewnątrz domu i w ogrodzie. Często po jesienno-zimowym okresie odświeżenia wymaga także nasz taras. Aby ułatwić sobie sezonowe porządki i chronić drewno tarasowe przez cały rok, warto zaimpregnować podłogę odpowiednimi preparatami. Przed zrobieniem zakupów, należy określić rodzaj drewna, z jakiego stworzone jest podłoże tarasu. Bez względu na to czy wybierzesz farbę do malowania drewna na zewnątrz, czy lakierobejcę, produkt powinien przede wszystkim stworzyć trwałą powłokę.

Zalety tynków silikonowych

Przed rozpoczęciem tynkowania fasady, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów budowlanych, by w zależności od warunków, wybrać najbardziej odpowiedni. W gronie popularnych gładzi znajdują się tynki silikonowe, silikatowe oraz hybrydowe połączenie obu tych propozycji. Tynki silikonowe są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Dodatkowo występują w wielu odcieniach kolorystycznych, dzięki czemu pełnią funkcję dekoracyjną i bez przeszkód mogą być aplikowane w widocznych miejscach.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.