Golchem

Dachy

Dach stał się symbolem ochrony i bezpieczeństwa. Ludzie zawsze z zadowoleniem wypowiadają słowa „mam dach nad głową”, tworzą wspólnoty „mieszkając z kimś pod jednym dachem” i zapraszają gości „pod swój dach”. Jednak dziś to słowo nie zawsze znaczy to samo. 

Decydując się na rozwiązanie odpowiednie dla naszego domu, musimy zmierzyć się z dostępnym na rynku bogatym wyborem rozwiązań – zarówno pod względem technologicznym, jak i estetycznym. Tak duży wybór otwiera przed nami szereg możliwości wykończeniowych, pozwalając na odpowiednie dostosowanie budynku do warunków naturalnych miejsca, w którym się znajduje, jego przeznaczenia oraz potrzeb osób użytkujących, a także przygotowanie dachu pod późniejszą instalację kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych.

Szukając odpowiedniego rozwiązania, zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa. Oczekujemy więc, że pokrycie dachowe nie tylko odizoluje nas od hałasu (który przy źle dobranym pokryciu może być wyjątkowo uciążliwy w trakcie silnego deszczu lub gradu), gołego nieba, opadów, mrozów lub bardzo wysokich temperatur, pomoże utrzymać ciepło lub przyjemny chłód wewnątrz budynku, ale również utrzyma się w dobrym stanie przez wiele lat. Producenci pokryć oferują szeroki wybór materiałów pokryciowych takich jak membrany, dachówki ceramiczne lub cementowe, wykończone szkliwem oraz blachodachówki. Ich trwałość uzależniona będzie przede wszystkim od warunków panujących w miejscu, w którym znajduje się budynek (duże znaczenie mają tutaj oddziaływania atmosferyczne oraz promienie UV) oraz jego cech architektonicznych, niekiedy ograniczających pole manewru u wybór odpowiedniego rozwiązania.

Wykańczając dach absolutnie nie powinniśmy spychać kwestii estetycznej na dalszy plan. Nasz wybór może mieć znaczny wpływ na charakter całej okolicy. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę rozwiązania wykorzystane przez naszych sąsiadów – nie tylko kolorystyczne, ale również te dotyczące doboru materiałów, oraz naturalny charakter otoczenia.

Nie ma wątpliwości co do tego, że jednym z głównych kryteriów którym kierujemy się wykańczając dom jest koszt, który jesteśmy w stanie ponieść. Mając to na uwadze, powinniśmy myśleć długodystansowo – jeżeli droższe rozwiązanie niesie ze sobą mniejsze ryzyko późniejszych napraw czy korekt, ostatecznie wyjdzie nas o wiele taniej.

Nasi partnerzy:

© 2020 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.