Czym ocieplić poddasze mieszkalne w domu jednorodzinnym?

Źle wykonana termoizolacja budynku lub jej brak wpływa nie tylko na pogorszenie komfortu termicznego w pomieszczeniach, ale negatywnie przekłada się na poziom zużycia energii niezbędnej do ogrzania obiektu. Ciepło wydostaje się na zewnątrz, co automatycznie wpływa na wzrost rachunków za ogrzewanie. Dziś rynek oferuje szereg rozwiązań technologicznych, pozwalających na wykonanie wysokiej jakości izolacji termicznej, nawet w budynkach istniejących.

Termoizolacja domu nie musi wiązać się z koniecznością prowadzenia prac elewacyjnych. Często, szczególnie w obiektach wielorodzinnych, gdzie trudno uzgodnić wspólnie zakres prac czy ich finansowanie, stosuje się także izolację wewnętrzną. Jest oczywiście rozwiązanie pośrednie, ponieważ zabiera nieco przestrzeni w mieszkaniu i wiąże się z generalnym remontem wszystkich pomieszczeń, w których zamontowano materiał ochronny.

Termoizolacja budynków mieszkalnych

Aby termoizolacja budynków mieszkalnych spełniła swoją funkcję, niezbędne jest nie tylko jej zaprojektowanie, ale także dobór odpowiednich materiałów ociepleniowych. Na to, z jakich surowców będziemy korzystać, ma wpływ szereg czynników. Jednym z nich jest z pewnością stan techniczny nieruchomości, ale także budżet, jakim dysponujemy. W podjęciu decyzji dotyczącej odpowiedniego materiału izolacyjnego dobrze jest kierować się opinią specjalistów.

Minimalizowanie wydatków kosztem jakości nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego w przypadku termoizolacji konieczne jest skorzystanie z nowoczesnych, ale przede wszystkim skutecznych materiałów. Pamiętać należy, że zewnętrzne ocieplenie będzie związane z remontem elewacji, czyli jej ponownym tynkowaniem oraz malowaniem – niezależnie od rodzaju izolacji, jaka zostanie zastosowana.

Termoizolacja pianką

Jednym ze sposobów na skuteczną ochronę budynku przed stratami ciepła jest termoizolacja pianką. Aplikuje się ją metodą natryskową, przede wszystkim przy adaptacji poddaszy na cele użytkowe, ale stosowana jest również jako zabezpieczenie całego budynku. Może być wykorzystana zarówno do wykonania ocieplenia, jak i docieplenia obiektu niedostatecznie zaizolowanego.

Ogromną popularnością cieszy się izolacja styropianem, a także wełną mineralną. W obu przypadkach możemy mówić o wysokiej skuteczności, z tym że wełna daje dodatkowo ochronę akustyczną. Materiały te montuje się bezpośrednio na ścianie zewnętrznej – w przypadku styropianu mocowanie odbywa się za pomocą specjalnych kołków przeznaczonych do tego celu lub kleju. Sposób ten określa się jako termoizolacja lekka mokra. Podobne metody wykorzystywane są w przypadku ocieplania wełną.

Sprawdź również:  Skuteczna ochrona drewna

Obniżenie rachunków za ogrzewanie, poprawa komfortu termicznego w budynku to tylko dwa atuty dobrze wykonanego ocieplenia. Warto więc rozważyć inwestycję w skuteczną izolację, ponieważ poniesione nakłady szybko się zwrócą. Na część kosztów można pozyskać dotację zewnętrzną, co znacznie obniży tak zwany próg wejścia.

Wełna na poddasze – doskonały sposób na izolację termiczną i akustyczną

Wełna na poddasze to popularny materiał izolacyjny, który zapewnia komfort termiczny i akustyczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej izolacji jest kluczowy dla oszczędności energii, a tym samym obniżenia kosztów eksploatacyjnych. W tym artykule przedstawimy zalety stosowania wełny na poddaszu oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszy produkt dla swoich potrzeb.

Skuteczna izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów to jedna z podstawowych prac budowlanych, niezbędnych do prawidłowej ochrony murów przed nasiąkaniem wilgocią. Konstrukcja o solidnych i dobrze wykonanych filarach będzie w stanie utrzymywać ciężar budynku i zabezpieczać go przez długie lata. Zarówno odpowiednia izolacja pozioma fundamentów, jak i pionowa, mają kluczowe znaczenie dla całej budowy. Należyte oraz staranne wykonanie będzie miało ogromny wpływ na trwałość konstrukcji. W takim przypadku, należy odpowiedzieć na pytanie, jak wykonać izolację fundamentów?

Jak zamaskować nierówne ściany?

Przypadłość nierównych ścian to problem, z którym mierzy się wiele osób. Nierówności na ścianach powstają z różnych powodów – m.in. wykańczania wnętrz budynków przez niezbyt dokładne i fachowe ekipy remontowe, uszkodzenia mechaniczne podczas eksploatacji pokoi oraz dziury po wyjęciu gwoździ/wkrętów, na których zamontowane były obrazy czy półki. Bez względu na przyczynę powstania nierówności ścian, rodzi się pytanie – jak je zamaskować?

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.