Jak zamaskować łączenia tapety?

tapeta ściana

Każdy, kto choć raz samodzielnie wykonywał remont wie, jak newralgicznym punktem są łączenia tapet. Wystarczy zły pomiar lub nieprecyzyjne docięcie rolki, aby na ścianie uwidocznił się nieestetyczny pasek. Najprościej jest unikać widocznych łączeń i doklejać tapety tak, aby w żadnym miejscu nie odznaczało się miejsce ich stykania się. Niestety nie zawsze udaje się to zrobić.

Tapety ścienne mają to do siebie, że podczas klejenia wymagają ogromnej precyzji i cierpliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór materiału o gładkiej strukturze i jednolitym kolorze. Dzięki temu unikniecie mozolnego docinania i zestawiania ze sobą wzorów, aby nie było widać żadnych różnic na ścianie. Jeśli jednak stoicie przed wyzwaniem estetycznego położenia tapet z fakturą, spróbujcie wykorzystać kilka podstawowych zasad, aby zniwelować łączenia.

Tapety na ścianę

Jak wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem są tapety na ścianę bez wzorów. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w samodzielnym ich klejeniu. Wówczas wystarczy odpowiednio dociąć tapety, korzystając z ostrego noża i przykleić je blisko siebie. Pamiętajcie o dokładnych pomiarach i przycinaniu materiału z lekkim zapasem, aby nie okazało się później, że brak kilku milimetrów sprawi, że trzeba oderwać cały pas tapety.

Inaczej sprawa wygląda, gdy wybraliście materiał fakturowany np. tapety do sypialni z wyraźnymi wzorami. Wówczas musicie uzbroić się w cierpliwość, aby nakleić materiał w estetyczny sposób. Należy pamiętać, iż w tym przypadku nie liczy się jedynie właściwe zmierzenie i docięcie tapet, ale także zgodność wzoru, szczególnie gdy ułożony jest w poziomie. Niezbędne jest więc dopasowanie do siebie poszczególnych pasów tapety, a następnie jej bardzo precyzyjne umieszczenie na ścianie. Pomoc drugiej osoby jest zdecydowanym ułatwieniem.

Ładne tapety ścienne

Prawdziwym wyzwaniem są z kolei modne i ładne tapety ścienne, w mocnych kolorach, często w odcieniach czerni. Łatwo sobie wyobrazić ścianę, na której czerń tapet przeszywa biały cienki pasek, eksponujący kolor ściany. Jedynym rozwiązaniem na dokładne przyklejenie pasów tapety obok siebie jest precyzyjne docięcie bardzo ostrym nożem, który nie pozostawi poszarpanych krawędzi. Przydatny jest także gumowy wałek lub miękka gąbka. Dokładnie wygładźcie miejsce łączenia tak, aby boki tapety przylegały do siebie.

Wybierając więc tapety do pokoju, zadbajcie o dodatkowe wyposażenie, które umożliwi ich dokładne położenie. Kluczową sprawą jest także klej. Musi być dopasowany do rodzaju materiału. Tapety winylowe na przykład najlepiej łączy klej gotowy, który znajdziecie w sklepach. Nie wymaga rozrabiania, jest bezwonny i bezbarwny, dzięki czemu nie pozostawia odbarwień na powierzchni materiału. Doradźcie się specjalisty, który wskaże najlepszy klej do wybranego rodzaju tapet.

Tapety do salonu, kuchni czy sypialni to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zawodowo nie zajmują się pracami remontowymi. Istotne jest nie tylko równe ułożenie pasów, ale przede wszystkim właściwe i estetyczne ich połączenie. Niezbędna jest więc precyzja w odmierzaniu i cięciu, a także dokładne umieszczanie poszczególnych elementów obok siebie. Ogromne znaczenie ma również właściwy klej, dopasowany do rodzaju tapety, który wybierzcie od razu przy zakupie materiału.

Farba lateksowa

Farba lateksowa znana jest przede wszystkim osobom, które przygotowują się do remontu kuchni lub łazienki. Z uwagi na swoje właściwości polecana jest szczególnie do miejsc o dużej wilgotności. Po jej nałożeniu na ścianie powstaje warstwa ochronna, przypominająca nieco gumę, która nie przepuszcza wody, zapewniając jednocześnie właściwe oddychanie murom.

tapeta ściana

Jak zamaskować łączenia tapety?

Każdy, kto choć raz samodzielnie wykonywał remont wie, jak newralgicznym punktem są łączenia tapet. Wystarczy zły pomiar lub nieprecyzyjne docięcie rolki, aby na ścianie uwidocznił się nieestetyczny pasek. Najprościej jest unikać widocznych łączeń i doklejać tapety tak, aby w żadnym miejscu nie odznaczało się miejsce ich stykania się. Niestety nie zawsze udaje się to zrobić.

deszcz

Jaką hydroizolację wybrać na taras i balkon?

Odpowiednia hydroizolacja tarasu lub balkonu pozwala na zachowanie nie tylko estetyki wykończenia, ale przede wszystkim chroni posadzkę przed pękaniem i odspajaniem. Woda bowiem, przechodząc przez niewielkie szczeliny w fugach, dostaje się pod płytki, zamarzając w wyniku niskiej temperatury, co może przyczyniać się do uszkodzeń okładziny i powstawania przebarwień na jej powierzchni.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.