Jak zamaskować łączenia tapety?

tapeta ściana

Każdy, kto choć raz samodzielnie wykonywał remont wie, jak newralgicznym punktem są łączenia tapet. Wystarczy zły pomiar lub nieprecyzyjne docięcie rolki, aby na ścianie uwidocznił się nieestetyczny pasek. Najprościej jest unikać widocznych łączeń i doklejać tapety tak, aby w żadnym miejscu nie odznaczało się miejsce ich stykania się. Niestety nie zawsze udaje się to zrobić.

Tapety ścienne mają to do siebie, że podczas klejenia wymagają ogromnej precyzji i cierpliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór materiału o gładkiej strukturze i jednolitym kolorze. Dzięki temu unikniecie mozolnego docinania i zestawiania ze sobą wzorów, aby nie było widać żadnych różnic na ścianie. Jeśli jednak stoicie przed wyzwaniem estetycznego położenia tapet z fakturą, spróbujcie wykorzystać kilka podstawowych zasad, aby zniwelować łączenia.

Tapety na ścianę

Jak wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem są tapety na ścianę bez wzorów. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w samodzielnym ich klejeniu. Wówczas wystarczy odpowiednio dociąć tapety, korzystając z ostrego noża i przykleić je blisko siebie. Pamiętajcie o dokładnych pomiarach i przycinaniu materiału z lekkim zapasem, aby nie okazało się później, że brak kilku milimetrów sprawi, że trzeba oderwać cały pas tapety.

Inaczej sprawa wygląda, gdy wybraliście materiał fakturowany np. tapety do sypialni z wyraźnymi wzorami. Wówczas musicie uzbroić się w cierpliwość, aby nakleić materiał w estetyczny sposób. Należy pamiętać, iż w tym przypadku nie liczy się jedynie właściwe zmierzenie i docięcie tapet, ale także zgodność wzoru, szczególnie gdy ułożony jest w poziomie. Niezbędne jest więc dopasowanie do siebie poszczególnych pasów tapety, a następnie jej bardzo precyzyjne umieszczenie na ścianie. Pomoc drugiej osoby jest zdecydowanym ułatwieniem.

Ładne tapety ścienne

Prawdziwym wyzwaniem są z kolei modne i ładne tapety ścienne, w mocnych kolorach, często w odcieniach czerni. Łatwo sobie wyobrazić ścianę, na której czerń tapet przeszywa biały cienki pasek, eksponujący kolor ściany. Jedynym rozwiązaniem na dokładne przyklejenie pasów tapety obok siebie jest precyzyjne docięcie bardzo ostrym nożem, który nie pozostawi poszarpanych krawędzi. Przydatny jest także gumowy wałek lub miękka gąbka. Dokładnie wygładźcie miejsce łączenia tak, aby boki tapety przylegały do siebie.

Wybierając więc tapety do pokoju, zadbajcie o dodatkowe wyposażenie, które umożliwi ich dokładne położenie. Kluczową sprawą jest także klej. Musi być dopasowany do rodzaju materiału. Tapety winylowe na przykład najlepiej łączy klej gotowy, który znajdziecie w sklepach. Nie wymaga rozrabiania, jest bezwonny i bezbarwny, dzięki czemu nie pozostawia odbarwień na powierzchni materiału. Doradźcie się specjalisty, który wskaże najlepszy klej do wybranego rodzaju tapet.

Tapety do salonu, kuchni czy sypialni to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zawodowo nie zajmują się pracami remontowymi. Istotne jest nie tylko równe ułożenie pasów, ale przede wszystkim właściwe i estetyczne ich połączenie. Niezbędna jest więc precyzja w odmierzaniu i cięciu, a także dokładne umieszczanie poszczególnych elementów obok siebie. Ogromne znaczenie ma również właściwy klej, dopasowany do rodzaju tapety, który wybierzcie od razu przy zakupie materiału.

Parkiet czy panele – co wybrać na podłogę w salonie?

Aranżując salon, zastanawiamy się, jaka podłoga będzie najlepiej współgrać ze stylem wnętrza. Podstawowym aspektem, o którym myślimy, jest wygląd podłogi oraz kolorystyka. Ważne jest jednak, by przed zdecydowaniem się na panele podłogowe lub parkiet dębowy, poznać wady i zalety obu materiałów. Wówczas będziemy zdolni do podjęcia najbardziej optymalną dla siebie decyzję i nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

Jak konserwować deski tarasowe?

Wiosna sprzyja porządkom wewnątrz domu i w ogrodzie. Często po jesienno-zimowym okresie odświeżenia wymaga także nasz taras. Aby ułatwić sobie sezonowe porządki i chronić drewno tarasowe przez cały rok, warto zaimpregnować podłogę odpowiednimi preparatami. Przed zrobieniem zakupów, należy określić rodzaj drewna, z jakiego stworzone jest podłoże tarasu. Bez względu na to czy wybierzesz farbę do malowania drewna na zewnątrz, czy lakierobejcę, produkt powinien przede wszystkim stworzyć trwałą powłokę.

Zalety tynków silikonowych

Przed rozpoczęciem tynkowania fasady, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów budowlanych, by w zależności od warunków, wybrać najbardziej odpowiedni. W gronie popularnych gładzi znajdują się tynki silikonowe, silikatowe oraz hybrydowe połączenie obu tych propozycji. Tynki silikonowe są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Dodatkowo występują w wielu odcieniach kolorystycznych, dzięki czemu pełnią funkcję dekoracyjną i bez przeszkód mogą być aplikowane w widocznych miejscach.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.