Podjazd z kostki brukowej

deszcz

Odpowiednia hydroizolacja tarasu lub balkonu pozwala na zachowanie nie tylko estetyki wykończenia, ale przede wszystkim chroni posadzkę przed pękaniem i odspajaniem. Woda bowiem, przechodząc przez niewielkie szczeliny w fugach, dostaje się pod płytki, zamarzając w wyniku niskiej temperatury, co może przyczyniać się do uszkodzeń okładziny i powstawania przebarwień na jej powierzchni.

Sposobem na uniknięcie tego kłopotu jest hydroizolacja balkonu, wykonana z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Rynek oferuje w tym zakresie szeroką gamę produktów, które należy dopasować przede wszystkim do ich przeznaczenia oraz rodzaju okładziny. Profesjonalnie wykonana hydroizolacja ma także ogromne znaczenie, gdy miejsce do letniego odpoczynku chcemy zorganizować na przykład na płaskim dachu, pod którym znajdują się pomieszczenia mieszkalne.

Hydroizolacja co to jest?

Hydroizolacja – co to jest? – to pytanie, które często pada z ust inwestorów, chcących wykończyć balkon lub taras. Hydroizolacja pozwala ochronić elementy konstrukcyjne przed szkodliwym działaniem wody. Płyta betonowa, która nasiąknie wodą, przy ujemnych temperaturach może być rozsadzona, dlatego też niezbędne jest jej prawidłowe zabezpieczenie. Służą temu nowoczesne preparaty, ograniczające dostęp wilgoci.

Co więcej, brak odpowiedniej izolacji wpływa także negatywnie na samą okładzinę, czyli na przykład na płytki ceramiczne. Długotrwałe działanie wilgoci przyczynia się do ich odspajania, pękania oraz przebarwiania. Warto także podkreślić, iż izolacja jest niezbędna w przypadku tarasów lokowanych bezpośrednio nad pomieszczeniami. Uniemożliwia wodzie przedostawanie się do struktury materiału konstrukcyjnego, a tym samym do wnętrza domu.

Hydroizolacja jak wykonać?

Wiedząc, co to jest hydroizolacja, jak wykonać ją prawidłowo? Należy zacząć od sprawdzenia, czy konstrukcja balkonu lub tarasu ma odpowiedni spadek, zapewniający efektywne odprowadzanie wody. Jeśli płyta jest właściwie wypoziomowana, można przystąpić do układania warstwy izolacyjnej. Rozwiązań jest co najmniej kilka. Pierwsze to szlam mineralny, który tworzy na powierzchni powłokę izolującą. Można także wybrać produkty dwuskładnikowe, obejmujące mieszankę cementową i żywicę polimerową. Zaleca się, aby materiał uszczelniający układać w co najmniej dwóch warstwach, tworząc powłokę o grubości ok. 2 mm.

Jaka hydroizolacja na taras będzie najskuteczniejsza? Decyzję w tym zakresie warto pozostawić specjalistom. Należy bowiem pamiętać, że poszczególne preparaty przeznaczone są do konkretnych zastosowań. Trzeba zatem wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest taras, jego konstrukcję, a także rodzaj przyszłej okładziny. Podobna odpowiedź dotyczy kwestii, jaka hydroizolacja na balkon sprawdzi się najlepiej? W obu przypadkach warto ustalić szczegóły z fachowcami, aby wybrać materiał zapewniający skuteczną ochronę przeciw wilgoci.

Aby taras lub balkon mogły spełniać swoją funkcję, zapewniając miejsce do odpoczynku, należy je odpowiednio przygotować. Nie wystarczą nowoczesne płytki i dopasowana fuga. Niezbędne jest wykonanie hydroizolacji, która zabezpieczy okładzinę oraz posadzkę przed szkodliwym działaniem wody. Warto skorzystać z porad fachowców, którzy pomogą w wyborze optymalnego systemu izolacyjnego, cechującego się wysoką skutecznością.

Farba lateksowa

Farba lateksowa znana jest przede wszystkim osobom, które przygotowują się do remontu kuchni lub łazienki. Z uwagi na swoje właściwości polecana jest szczególnie do miejsc o dużej wilgotności. Po jej nałożeniu na ścianie powstaje warstwa ochronna, przypominająca nieco gumę, która nie przepuszcza wody, zapewniając jednocześnie właściwe oddychanie murom.

tapeta ściana

Jak zamaskować łączenia tapety?

Każdy, kto choć raz samodzielnie wykonywał remont wie, jak newralgicznym punktem są łączenia tapet. Wystarczy zły pomiar lub nieprecyzyjne docięcie rolki, aby na ścianie uwidocznił się nieestetyczny pasek. Najprościej jest unikać widocznych łączeń i doklejać tapety tak, aby w żadnym miejscu nie odznaczało się miejsce ich stykania się. Niestety nie zawsze udaje się to zrobić.

deszcz

Jaką hydroizolację wybrać na taras i balkon?

Odpowiednia hydroizolacja tarasu lub balkonu pozwala na zachowanie nie tylko estetyki wykończenia, ale przede wszystkim chroni posadzkę przed pękaniem i odspajaniem. Woda bowiem, przechodząc przez niewielkie szczeliny w fugach, dostaje się pod płytki, zamarzając w wyniku niskiej temperatury, co może przyczyniać się do uszkodzeń okładziny i powstawania przebarwień na jej powierzchni.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.