Podjazd z kostki brukowej

deszcz

Odpowiednia hydroizolacja tarasu lub balkonu pozwala na zachowanie nie tylko estetyki wykończenia, ale przede wszystkim chroni posadzkę przed pękaniem i odspajaniem. Woda bowiem, przechodząc przez niewielkie szczeliny w fugach, dostaje się pod płytki, zamarzając w wyniku niskiej temperatury, co może przyczyniać się do uszkodzeń okładziny i powstawania przebarwień na jej powierzchni.

Sposobem na uniknięcie tego kłopotu jest hydroizolacja balkonu, wykonana z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Rynek oferuje w tym zakresie szeroką gamę produktów, które należy dopasować przede wszystkim do ich przeznaczenia oraz rodzaju okładziny. Profesjonalnie wykonana hydroizolacja ma także ogromne znaczenie, gdy miejsce do letniego odpoczynku chcemy zorganizować na przykład na płaskim dachu, pod którym znajdują się pomieszczenia mieszkalne.

Hydroizolacja co to jest?

Hydroizolacja – co to jest? – to pytanie, które często pada z ust inwestorów, chcących wykończyć balkon lub taras. Hydroizolacja pozwala ochronić elementy konstrukcyjne przed szkodliwym działaniem wody. Płyta betonowa, która nasiąknie wodą, przy ujemnych temperaturach może być rozsadzona, dlatego też niezbędne jest jej prawidłowe zabezpieczenie. Służą temu nowoczesne preparaty, ograniczające dostęp wilgoci.

Co więcej, brak odpowiedniej izolacji wpływa także negatywnie na samą okładzinę, czyli na przykład na płytki ceramiczne. Długotrwałe działanie wilgoci przyczynia się do ich odspajania, pękania oraz przebarwiania. Warto także podkreślić, iż izolacja jest niezbędna w przypadku tarasów lokowanych bezpośrednio nad pomieszczeniami. Uniemożliwia wodzie przedostawanie się do struktury materiału konstrukcyjnego, a tym samym do wnętrza domu.

Hydroizolacja jak wykonać?

Wiedząc, co to jest hydroizolacja, jak wykonać ją prawidłowo? Należy zacząć od sprawdzenia, czy konstrukcja balkonu lub tarasu ma odpowiedni spadek, zapewniający efektywne odprowadzanie wody. Jeśli płyta jest właściwie wypoziomowana, można przystąpić do układania warstwy izolacyjnej. Rozwiązań jest co najmniej kilka. Pierwsze to szlam mineralny, który tworzy na powierzchni powłokę izolującą. Można także wybrać produkty dwuskładnikowe, obejmujące mieszankę cementową i żywicę polimerową. Zaleca się, aby materiał uszczelniający układać w co najmniej dwóch warstwach, tworząc powłokę o grubości ok. 2 mm.

Jaka hydroizolacja na taras będzie najskuteczniejsza? Decyzję w tym zakresie warto pozostawić specjalistom. Należy bowiem pamiętać, że poszczególne preparaty przeznaczone są do konkretnych zastosowań. Trzeba zatem wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonany jest taras, jego konstrukcję, a także rodzaj przyszłej okładziny. Podobna odpowiedź dotyczy kwestii, jaka hydroizolacja na balkon sprawdzi się najlepiej? W obu przypadkach warto ustalić szczegóły z fachowcami, aby wybrać materiał zapewniający skuteczną ochronę przeciw wilgoci.

Aby taras lub balkon mogły spełniać swoją funkcję, zapewniając miejsce do odpoczynku, należy je odpowiednio przygotować. Nie wystarczą nowoczesne płytki i dopasowana fuga. Niezbędne jest wykonanie hydroizolacji, która zabezpieczy okładzinę oraz posadzkę przed szkodliwym działaniem wody. Warto skorzystać z porad fachowców, którzy pomogą w wyborze optymalnego systemu izolacyjnego, cechującego się wysoką skutecznością.

Parkiet czy panele – co wybrać na podłogę w salonie?

Aranżując salon, zastanawiamy się, jaka podłoga będzie najlepiej współgrać ze stylem wnętrza. Podstawowym aspektem, o którym myślimy, jest wygląd podłogi oraz kolorystyka. Ważne jest jednak, by przed zdecydowaniem się na panele podłogowe lub parkiet dębowy, poznać wady i zalety obu materiałów. Wówczas będziemy zdolni do podjęcia najbardziej optymalną dla siebie decyzję i nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

Jak konserwować deski tarasowe?

Wiosna sprzyja porządkom wewnątrz domu i w ogrodzie. Często po jesienno-zimowym okresie odświeżenia wymaga także nasz taras. Aby ułatwić sobie sezonowe porządki i chronić drewno tarasowe przez cały rok, warto zaimpregnować podłogę odpowiednimi preparatami. Przed zrobieniem zakupów, należy określić rodzaj drewna, z jakiego stworzone jest podłoże tarasu. Bez względu na to czy wybierzesz farbę do malowania drewna na zewnątrz, czy lakierobejcę, produkt powinien przede wszystkim stworzyć trwałą powłokę.

Zalety tynków silikonowych

Przed rozpoczęciem tynkowania fasady, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów budowlanych, by w zależności od warunków, wybrać najbardziej odpowiedni. W gronie popularnych gładzi znajdują się tynki silikonowe, silikatowe oraz hybrydowe połączenie obu tych propozycji. Tynki silikonowe są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Dodatkowo występują w wielu odcieniach kolorystycznych, dzięki czemu pełnią funkcję dekoracyjną i bez przeszkód mogą być aplikowane w widocznych miejscach.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.