Czarna armatura. Nowy trend w łazience

łazienka ogrzewanie podłogowe

Wybór rodzaju posadzki, jaką stosuje się na ogrzewanie podłogowe, to nie tylko kwestia estetyczna, ale także efektywność cieplna. Ten parametr powinni brać pod uwagę inwestorzy, decydując się na zastosowanie konkretnego rozwiązania. Ma to szczególne znaczenie w łazienkach, w których oprócz zmiennej temperatury, na podłogę działa także podwyższony poziom wilgotności.

Ogrzewanie podłogowe w łazience występuje w dwóch wersjach – wodnej i elektrycznej. W przypadku podłogówki wodnej niezbędne jest jej zaprojektowanie już na etapie planowania domu, z uwagi na konieczność wykonania niezbędnej izolacji. Inaczej sytuacja wygląda z wersją elektryczną, którą można zainstalować niemal zawsze. Obie wersje łączy jednak rodzaj wykończenia podłogi, które powinno cechować się wysokim wskaźnikiem przewodnictwa cieplnego. Jakie więc pokrycie wybrać?

Płytki na ogrzewanie podłogowe

Najczęstszym rozwiązaniem, na jakie decydują się inwestorzy, są płytki gresowe jak również terakota.To zrozumiały wybór, z uwagi choćby na doskonałe właściwości tych materiałów, dostosowane do warunków panujących w łazience. Płytki można łatwo umyć, nie przepuszczają wody, dzięki czemu świetnie sprawdzają się również jako okładzina podłóg i ścian w kabinach prysznicowych.

Jak wspomnieliśmy – oprócz estetyki, należy pamiętać o przewodnictwie cieplnym płytek. Zarówno gres jak i terakota nie tylko doskonale przepuszczają ciepło, ale także są odporne na odkształcenia w wyniku działania zmiennej temperatury. Co więcej – płytki te występują w wielu rozmiarach i wersjach kolorystycznych, ułatwiając dowolną aranżację łazienki.

Płytki antypoślizgowe

Nie zapominajmy także o względach bezpieczeństwa. W pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności doskonale sprawdzają się płytki antypoślizgowe. Ma to ogromne znaczenie w przypadku urządzania łazienki dla osób niepełnosprawnych ale przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, w których certyfikat potwierdzający właściwości antypoślizgowe może być sprawdzany podczas czynności odbiorczych.

Warto wspomnieć, że nie tylko płytki gwarantują odpowiednią efektywność ogrzewania podłogowego. Niezbędne jest także właściwe przygotowanie posadzki, jej zabezpieczenie przeciwwilgociowe oraz dobór odpowiedniego kleju, zapewniającego doskonałe spajanie płytek z podłożem, nawet w przypadku działania wysokiej temperatury i wilgoci. To czynniki, które znacząco wpływają na wydajność zastosowanego systemu ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników – przede wszystkim z uwagi na wysoką efektywność cieplną oraz brak konieczności montażu zewnętrznych grzejników, co ma ogromne znaczenie w niewielkich pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego działania podłogówki nie wystarczy najwyższej jakości instalacja. Konieczny jest dobór okładzin przystosowanych do tego rodzaju ogrzewania. W ich wyborze warto konsultować się ze specjalistami, którzy wskażą rozwiązania optymalne zarówno pod względem wydajności, jak i efektywności ekonomicznej.

Panele winylowe podłogowe. Wady i zalety

Czy panele winylowe są dobrym sposobem na wykończenie podłogi w mieszkaniu lub w biurze? Przed tym pytaniem zapewne stoi wielu z was. Niektórzy od razu odrzucają to rozwiązanie, mylnie kojarzone z dawnym gumolitem, inni z kolei dają szansę nowoczesnemu materiałowi, który daje nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne. Jeśli nie wiecie, czym są panele podłogowe winylowe i gdzie można je stosować – sprawdźcie nasze zestawienie zalet tego rozwiązania.

Sposoby ocieplenia poddasza

Metoda nakrokwiowa oraz od wewnątrz to dwa sposoby na ocieplenie poddasza, które wyeliminują straty ciepła i poprawią komfort termiczny w budynku. Na wybór konkretnego sposobu ma wpływ aktualny etap remontu czy budowy domu, izolację zewnętrzną bowiem można zastosować jedynie przed ułożeniem nowego pokrycia dachowego. Na który sposób warto się zatem zdecydować?

Płytki antypoślizgowe do łazienki. Jak wybrać?

Płytki antypoślizgowe do łazienki to wybór przede wszystkim bezpieczeństwa własnego i swojej rodziny. Ma to szczególne znaczenie pod prysznicem, gdzie posadzka jest stale narażona na kontakt z wodą. Decydując się na płytki do łazienki, warto pamiętać, że materiał ten powinien cechować się nieco innymi właściwościami, niż stosowany w pozostałych pomieszczeniach. Jakimi?

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.