Skuteczna ochrona drewna

Mimo że boazeria już kilkanaście lat temu wyszła z mody, drewno jest nadal powszechnie wykorzystywanym surowcem, zarówno do budowy, jak i wykończenia wnętrz. Podłogi z desek, parkiet, stylowe zdobienie ścian to tylko kilka przykładów z zastosowania drewna, z jakimi spotkamy się w każdym niemal obiekcie. Warto pamiętać, że niezbędna jest właściwa ochrona drewna, która zabezpiecza je przed szkodnikami, ale także przed rozsychaniem i niszczeniem.

Produktów pomagających w należytej ochronie elementów drewnianych jest na rynku bardzo dużo. Niektóre środki przydadzą się do zabezpieczenia podłogi, inne z kolei będą doskonale chronić elementy konstrukcyjne domu, o których również nie można zapomnieć. Powłoka osłaniająca zwykle nakładana jest na elementy drewniane w momencie ich montażu, jednak z czasem należy ją odnowić, aby skutecznie zabezpieczyć surowiec przed niszczeniem. Na jaką metodę się zdecydować?

Lakiery do drewna

Podstawowymi produktami służącymi zabezpieczeniu np. podłogi, są lakiery do drewna. Zna je doskonale każdy, kto ma parkiet czy okładzinę ścienną wykonaną z elementów drewnianych. Lakiery pełnią dwie funkcje. Zabezpieczają materiał, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, a także wydobywają naturalne walory estetyczne drewna. Dostępne są w wersji wodnej i rozpuszczalnikowej, które różni trwałość i odporność na ścieranie. Ich nałożenie musi poprzedzać gruntowne oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ewentualnych ubytków i naprawa uszkodzeń.

Innym rozwiązaniem jest lakierobejca, czyli środek dekoracyjno – ochronny, który można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym różni się od wspomnianego wcześniej lakieru? Lakierobejca wzbogacona jest pigmentami, dzięki którym podłogę, deski, futryny drzwi czy okładzinę ścienną można pomalować na dowolny kolor. Ma również właściwości zabezpieczające, tworząc na powierzchni – podobnie jak lakiery do drewna – warstwę ochronną, zabezpieczającą materiał przed uszkodzeniami czy szkodnikami.

Jak dobrać impregnat do drewna?

Właściwy impregnat do drewna to klucz do skutecznej ochrony elementów drewnianych. Powinien być dopasowany nie tylko do gatunku drewna, ale także do warunków, na jakie jest narażone. Inne preparaty należy stosować na zewnątrz budynków, gdzie główną rolę odgrywają zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz promieniowanie UV, inne z kolei do pomieszczeń, w których liczy się przede wszystkim ochrona przed zniszczeniem np. podłogi w wyniku codziennej eksploatacji.

Wybierając środki ochrony drewna, warto skorzystać z porad specjalistów, którzy dopasują preparat do konkretnego zastosowania. Inną kwestią, o której również warto wspomnieć, jest sposób przygotowania elementów drewnianych do impregnacji. Jak wspomnieliśmy, powierzchnia powinna być oczyszczona i pozbawiona uszkodzeń. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z etykietą konkretnego preparatu, na której producent określa warunki, jakie należy spełnić, aby impregnacja przyniosła oczekiwany efekt.

Ochrona drewna to temat, o którym zwykle zapomina się na długie lata, zaraz po tym, jak w domu został zamontowany parkiet czy okładzina ścian. Warto jednak mieć na uwadze, że impregnacja drewna powinna być przeprowadzana okresowo, aby zapewnić należytą jego ochronę przed niszczeniem i szkodnikami. Najczęściej wykonywane jest cyklinowanie podłóg, które pozwala nie tylko na zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale przywraca jej pierwotną estetykę. Chcąc zachować w dobrej kondycji inne elementy drewniane domu, przeprowadźcie co jakiś czas ich gruntowną renowację, korzystając ze sprawdzonych środków impregnujących.

łazienka ogrzewanie podłogowe

Jakie płytki na ogrzewanie podłogowe w łazience?

Wybór rodzaju posadzki, jaką stosuje się na ogrzewanie podłogowe, to nie tylko kwestia estetyczna, ale także efektywność cieplna. Ten parametr powinni brać pod uwagę inwestorzy, decydując się na zastosowanie konkretnego rozwiązania. Ma to szczególne znaczenie w łazienkach, w których oprócz zmiennej temperatury, na podłogę działa także podwyższony poziom wilgotności.

Czarna armatura. Nowy trend w łazience

Czerń, szarość oraz biel to najczęstsze trendy w zakresie projektowania pomieszczeń. Z wyraźnych, wręcz krzykliwych kolorów, wraca się do barw stonowanych, tworzących eleganckie i ponadczasowe wnętrza. Nie inaczej jest z łazienkami, w których od pewnego już czasu króluje czarna armatura.

Zalety podłogi z deski barlineckiej

Podłoga jest tym elementem wyposażenia mieszkania, który wykonujemy raz na kilkanaście lat. Trudno zmieniać ją co chwilę, gdyż tego rodzaju remont wymaga dużego zaangażowania. Warto więc decydować się na wysokiej jakości rozwiązania, które będą służyć naprawdę długo. Jednym z nich jest deska barlinecka, której właściwościom i zaletom postanowiliśmy się głębiej przyjrzeć.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.