Skuteczna ochrona drewna

Mimo że boazeria już kilkanaście lat temu wyszła z mody, drewno jest nadal powszechnie wykorzystywanym surowcem, zarówno do budowy, jak i wykończenia wnętrz. Podłogi z desek, parkiet, stylowe zdobienie ścian to tylko kilka przykładów z zastosowania drewna, z jakimi spotkamy się w każdym niemal obiekcie. Warto pamiętać, że niezbędna jest właściwa ochrona drewna, która zabezpiecza je przed szkodnikami, ale także przed rozsychaniem i niszczeniem.

Produktów pomagających w należytej ochronie elementów drewnianych jest na rynku bardzo dużo. Niektóre środki przydadzą się do zabezpieczenia podłogi, inne z kolei będą doskonale chronić elementy konstrukcyjne domu, o których również nie można zapomnieć. Powłoka osłaniająca zwykle nakładana jest na elementy drewniane w momencie ich montażu, jednak z czasem należy ją odnowić, aby skutecznie zabezpieczyć surowiec przed niszczeniem. Na jaką metodę się zdecydować?

Lakiery do drewna

Podstawowymi produktami służącymi zabezpieczeniu np. podłogi, są lakiery do drewna. Zna je doskonale każdy, kto ma parkiet czy okładzinę ścienną wykonaną z elementów drewnianych. Lakiery pełnią dwie funkcje. Zabezpieczają materiał, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, a także wydobywają naturalne walory estetyczne drewna. Dostępne są w wersji wodnej i rozpuszczalnikowej, które różni trwałość i odporność na ścieranie. Ich nałożenie musi poprzedzać gruntowne oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ewentualnych ubytków i naprawa uszkodzeń.

Innym rozwiązaniem jest lakierobejca, czyli środek dekoracyjno – ochronny, który można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym różni się od wspomnianego wcześniej lakieru? Lakierobejca wzbogacona jest pigmentami, dzięki którym podłogę, deski, futryny drzwi czy okładzinę ścienną można pomalować na dowolny kolor. Ma również właściwości zabezpieczające, tworząc na powierzchni – podobnie jak lakiery do drewna – warstwę ochronną, zabezpieczającą materiał przed uszkodzeniami czy szkodnikami.

Jak dobrać impregnat do drewna?

Właściwy impregnat do drewna to klucz do skutecznej ochrony elementów drewnianych. Powinien być dopasowany nie tylko do gatunku drewna, ale także do warunków, na jakie jest narażone. Inne preparaty należy stosować na zewnątrz budynków, gdzie główną rolę odgrywają zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz promieniowanie UV, inne z kolei do pomieszczeń, w których liczy się przede wszystkim ochrona przed zniszczeniem np. podłogi w wyniku codziennej eksploatacji.

Wybierając środki ochrony drewna, warto skorzystać z porad specjalistów, którzy dopasują preparat do konkretnego zastosowania. Inną kwestią, o której również warto wspomnieć, jest sposób przygotowania elementów drewnianych do impregnacji. Jak wspomnieliśmy, powierzchnia powinna być oczyszczona i pozbawiona uszkodzeń. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z etykietą konkretnego preparatu, na której producent określa warunki, jakie należy spełnić, aby impregnacja przyniosła oczekiwany efekt.

Ochrona drewna to temat, o którym zwykle zapomina się na długie lata, zaraz po tym, jak w domu został zamontowany parkiet czy okładzina ścian. Warto jednak mieć na uwadze, że impregnacja drewna powinna być przeprowadzana okresowo, aby zapewnić należytą jego ochronę przed niszczeniem i szkodnikami. Najczęściej wykonywane jest cyklinowanie podłóg, które pozwala nie tylko na zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale przywraca jej pierwotną estetykę. Chcąc zachować w dobrej kondycji inne elementy drewniane domu, przeprowadźcie co jakiś czas ich gruntowną renowację, korzystając ze sprawdzonych środków impregnujących.

Parkiet czy panele – co wybrać na podłogę w salonie?

Aranżując salon, zastanawiamy się, jaka podłoga będzie najlepiej współgrać ze stylem wnętrza. Podstawowym aspektem, o którym myślimy, jest wygląd podłogi oraz kolorystyka. Ważne jest jednak, by przed zdecydowaniem się na panele podłogowe lub parkiet dębowy, poznać wady i zalety obu materiałów. Wówczas będziemy zdolni do podjęcia najbardziej optymalną dla siebie decyzję i nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

Jak konserwować deski tarasowe?

Wiosna sprzyja porządkom wewnątrz domu i w ogrodzie. Często po jesienno-zimowym okresie odświeżenia wymaga także nasz taras. Aby ułatwić sobie sezonowe porządki i chronić drewno tarasowe przez cały rok, warto zaimpregnować podłogę odpowiednimi preparatami. Przed zrobieniem zakupów, należy określić rodzaj drewna, z jakiego stworzone jest podłoże tarasu. Bez względu na to czy wybierzesz farbę do malowania drewna na zewnątrz, czy lakierobejcę, produkt powinien przede wszystkim stworzyć trwałą powłokę.

Zalety tynków silikonowych

Przed rozpoczęciem tynkowania fasady, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów budowlanych, by w zależności od warunków, wybrać najbardziej odpowiedni. W gronie popularnych gładzi znajdują się tynki silikonowe, silikatowe oraz hybrydowe połączenie obu tych propozycji. Tynki silikonowe są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Dodatkowo występują w wielu odcieniach kolorystycznych, dzięki czemu pełnią funkcję dekoracyjną i bez przeszkód mogą być aplikowane w widocznych miejscach.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.