Sposoby ocieplenia poddasza

Metoda nakrokwiowa oraz od wewnątrz to dwa sposoby na ocieplenie poddasza, które wyeliminują straty ciepła i poprawią komfort termiczny w budynku. Na wybór konkretnego sposobu ma wpływ aktualny etap remontu czy budowy domu, izolację zewnętrzną bowiem można zastosować jedynie przed ułożeniem nowego pokrycia dachowego. Na który sposób warto się zatem zdecydować?

Na początku trzeba wspomnieć, że izolację najwyższych kondygnacji budynku wykonuje się najczęściej w sytuacji, gdy poddasze zmienia funkcję z technicznej na użytkową. Wówczas niezbędne jest właściwe ocieplenie ścian, aby uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, a tym samym zminimalizować tak zwane uciekanie ciepła, które odbywa się poprzez niezaizolowany dach.

Ocieplenie domu

Ocieplenie domu, a konkretnie poddasza, wymaga nie tylko wyboru odpowiedniej metody, ale także skutecznego materiału. Pierwszym sposobem na izolację jest układanie warstw ocieplenia nakrokwiowo. Jak wspomnieliśmy, metoda ta może być zastosowana przed położeniem pokryciach dachowego. W tym celu najczęściej wykorzystuje się styropian lub polistyren ekstrudowany w płytach Thermano.

Jak montować tego typu ocieplenie? Jak sama nazwa wskazuje – na krokwiach. Materiał izolacyjny przytwierdzany jest więc bezpośrednio do konstrukcji dachu, a kontrłaty umieszczane są na warstwie ocieplenia. Sposób ten polecany jest przede wszystkim z uwagi na minimalizację powstawania mostków termicznych, które odpowiedzialne są za wskazane powyżej uciekanie ciepła.

Ocieplenie wewnętrzne

Podobnymi właściwościami cechuje się ocieplenie wewnętrzne, które możecie wykonać niezależnie od stopnia zaawansowania prac budowlanych w obiekcie, a nawet w budynkach już istniejących. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wełna szklana lub skalna, która montowana jest między i pod krokwiami. Materiał ten jest na tyle elastyczny, że z łatwością wypełni wszelkie nierówności czy krzywizny ścian.

Wełna montowana jest warstwowo, a poszczególne płyty izolacyjne łączy się dodatkowo taśmą. Niezbędne są stalowe profile, na których umieszcza się wełnę na specjalnych wieszakach. Aby uzyskać optymalną efektywność ocieplenia wewnętrznego, warstwa wełny powinna mieć grubość od 20-25 cm, jednak parametry izolacji ustalane są w każdym przypadku indywidualnie. Warto wspomnieć, że prawidłową cyrkulację powietrza, czyli oddychanie ścian, zapewnia pozostawiona między deskami a wełną niewielka przestrzeń.

Adaptacja poddasza do celów użytkowych wymaga nie tylko poprawy estetyki tej przestrzeni czy rozprowadzenia niezbędnych instalacji, ale przede wszystkim ocieplenia. Metodę izolacji termicznej trzeba wybrać już na etapie prowadzenia prac remontowych, gdy – w przypadku zmiany pokrycia dachowego – można zdecydować się na sposób nakrokwiowy. Trzeba jedynie pamiętać, że oprócz odpowiedniej metody ocieplenia, liczy się także materiał, z jakiego będzie wykonane. W tym przypadku nie warto czynić pozornych oszczędności, ale inwestować w surowce najwyższej jakości, gwarantujące efektywność wykonanej izolacji.

Metody ochrony drewna na zewnątrz

Ochrona drewna na zewnątrz ma ogromny wpływ na zachowanie właściwej kondycji elementów wykonanych z tego surowca. Nie ma znaczenia, czy mówimy o fragmencie elewacji, podbitce dachowej czy ławkach zdobiących ogród. W każdym przypadku okresowa konserwacja jest niezbędna, aby zabezpieczyć drewno przed działaniem szkodników, ale także wody, nadmiernego promieniowania UV czy innych czynników atmosferycznych.

Golchem na Facebooku!

Cenimy sobie kontakt z naszymi klientami, dlatego też postanowiliśmy zaktywizować się w mediach społecznościowych. Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na portalu Facebook. Znajdziecie tam nie tylko informacje o aktualnej ofercie, czy promocjach, ale także rady specjalistów Golchem, które przydadzą się podczas remontu. Zajrzyjcie na profil, polubcie go i bądźcie na bieżąco z tym, co się u nas dzieje. Do zobaczenia!

Zalety stosowania tapet w kuchni

Wiele osób, słysząc określenie „tapeta w kuchni”, od razu odrzuca to rozwiązanie, jako niepraktyczne. To duży błąd. Dziś bowiem na rynku można znaleźć nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne tapety, które doskonale sprawdzą się również w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.