Sposoby ocieplenia poddasza

Metoda nakrokwiowa oraz od wewnątrz to dwa sposoby na ocieplenie poddasza, które wyeliminują straty ciepła i poprawią komfort termiczny w budynku. Na wybór konkretnego sposobu ma wpływ aktualny etap remontu czy budowy domu, izolację zewnętrzną bowiem można zastosować jedynie przed ułożeniem nowego pokrycia dachowego. Na który sposób warto się zatem zdecydować?

Na początku trzeba wspomnieć, że izolację najwyższych kondygnacji budynku wykonuje się najczęściej w sytuacji, gdy poddasze zmienia funkcję z technicznej na użytkową. Wówczas niezbędne jest właściwe ocieplenie ścian, aby uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, a tym samym zminimalizować tak zwane uciekanie ciepła, które odbywa się poprzez niezaizolowany dach.

Ocieplenie domu

Ocieplenie domu, a konkretnie poddasza, wymaga nie tylko wyboru odpowiedniej metody, ale także skutecznego materiału. Pierwszym sposobem na izolację jest układanie warstw ocieplenia nakrokwiowo. Jak wspomnieliśmy, metoda ta może być zastosowana przed położeniem pokryciach dachowego. W tym celu najczęściej wykorzystuje się styropian lub polistyren ekstrudowany w płytach Thermano.

Jak montować tego typu ocieplenie? Jak sama nazwa wskazuje – na krokwiach. Materiał izolacyjny przytwierdzany jest więc bezpośrednio do konstrukcji dachu, a kontrłaty umieszczane są na warstwie ocieplenia. Sposób ten polecany jest przede wszystkim z uwagi na minimalizację powstawania mostków termicznych, które odpowiedzialne są za wskazane powyżej uciekanie ciepła.

Ocieplenie wewnętrzne

Podobnymi właściwościami cechuje się ocieplenie wewnętrzne, które możecie wykonać niezależnie od stopnia zaawansowania prac budowlanych w obiekcie, a nawet w budynkach już istniejących. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wełna szklana lub skalna, która montowana jest między i pod krokwiami. Materiał ten jest na tyle elastyczny, że z łatwością wypełni wszelkie nierówności czy krzywizny ścian.

Wełna montowana jest warstwowo, a poszczególne płyty izolacyjne łączy się dodatkowo taśmą. Niezbędne są stalowe profile, na których umieszcza się wełnę na specjalnych wieszakach. Aby uzyskać optymalną efektywność ocieplenia wewnętrznego, warstwa wełny powinna mieć grubość od 20-25 cm, jednak parametry izolacji ustalane są w każdym przypadku indywidualnie. Warto wspomnieć, że prawidłową cyrkulację powietrza, czyli oddychanie ścian, zapewnia pozostawiona między deskami a wełną niewielka przestrzeń.

Sprawdź również:  Jakie płytki na ogrzewanie podłogowe w łazience?

Adaptacja poddasza do celów użytkowych wymaga nie tylko poprawy estetyki tej przestrzeni czy rozprowadzenia niezbędnych instalacji, ale przede wszystkim ocieplenia. Metodę izolacji termicznej trzeba wybrać już na etapie prowadzenia prac remontowych, gdy – w przypadku zmiany pokrycia dachowego – można zdecydować się na sposób nakrokwiowy. Trzeba jedynie pamiętać, że oprócz odpowiedniej metody ocieplenia, liczy się także materiał, z jakiego będzie wykonane. W tym przypadku nie warto czynić pozornych oszczędności, ale inwestować w surowce najwyższej jakości, gwarantujące efektywność wykonanej izolacji.

Wełna na poddasze – doskonały sposób na izolację termiczną i akustyczną

Wełna na poddasze to popularny materiał izolacyjny, który zapewnia komfort termiczny i akustyczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej izolacji jest kluczowy dla oszczędności energii, a tym samym obniżenia kosztów eksploatacyjnych. W tym artykule przedstawimy zalety stosowania wełny na poddaszu oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszy produkt dla swoich potrzeb.

Skuteczna izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów to jedna z podstawowych prac budowlanych, niezbędnych do prawidłowej ochrony murów przed nasiąkaniem wilgocią. Konstrukcja o solidnych i dobrze wykonanych filarach będzie w stanie utrzymywać ciężar budynku i zabezpieczać go przez długie lata. Zarówno odpowiednia izolacja pozioma fundamentów, jak i pionowa, mają kluczowe znaczenie dla całej budowy. Należyte oraz staranne wykonanie będzie miało ogromny wpływ na trwałość konstrukcji. W takim przypadku, należy odpowiedzieć na pytanie, jak wykonać izolację fundamentów?

Jak zamaskować nierówne ściany?

Przypadłość nierównych ścian to problem, z którym mierzy się wiele osób. Nierówności na ścianach powstają z różnych powodów – m.in. wykańczania wnętrz budynków przez niezbyt dokładne i fachowe ekipy remontowe, uszkodzenia mechaniczne podczas eksploatacji pokoi oraz dziury po wyjęciu gwoździ/wkrętów, na których zamontowane były obrazy czy półki. Bez względu na przyczynę powstania nierówności ścian, rodzi się pytanie – jak je zamaskować?

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.