Ocieplenie poddaszy wykonuje się nie tylko w pomieszczeniach adaptowanych na cele użytkowe, ale także wszędzie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Warto bowiem wiedzieć, że najwyższa kondygnacja budynku ma ogromny wpływ na właściwą termoizolację. Jej brak znacząco przyczynia się do tak zwanego uciekania ciepła, co w konsekwencji oznacza wychładzanie.
Ocieplanie można zrealizować na każdym etapie, nawet w obiektach istniejących. Wówczas stosuje się metody izolacji wewnętrznej, które dziś nie są skomplikowane, a wymagają jedynie właściwego dobrania materiału ociepleniowego. Jednym z najpopularniejszych surowców, nie tylko z uwagi na efektywność, ale i cenę, jest styropian. Na rynku można spotkać różnorodne rodzaje styropianu, o odmiennym współczynniku przenikania ciepła.
Ocieplenie poddasza styropianem
Ocieplenie poddasza styropianem często wykonywane jest polistyrenem ekspandowanym, określanym w skrócie jako EPS. Są to rozprężne płyty, które łatwo dopasowują się do niejednorodnej konstrukcji więźby. Oprócz wyboru rodzaju styropianu istotne jest także dopasowanie jego grubości. Aby prawidłowo to wykonać, co bezpośrednio przekłada się na efektywność izolacji, niezbędne jest dokonanie obliczeń, które najlepiej powierzyć specjalistom.
Podczas szacowania optymalnej grubości warstwy izolacyjnej, wezmą oni pod uwagę nie tylko konstrukcję budynku, ale także kwestię mostków termicznych, tworzonych przez krokwie. Przyjmuje się, że średnia grubość warstwy styropianowej powinna wynosić około 20 cm. Znacznie niższą grubość może mieć styropian do ocieplenia poddasza w wersji XPS, czyli polistyren ekstrudowany.
Ocieplanie poddasza styropianem od wewnątrz
Ocieplanie poddasza styropianem od wewnątrz wykonuje się metodą podkrokwiową. Wpływa to oczywiście na estetykę wnętrza, ponieważ eliminuje możliwość wyeksponowania estetycznych elementów konstrukcyjnych budynku, co w niektórych pomieszczeniach ma istotne znaczenie. Warto jednak pamiętać, że efektywna izolacja poddasza to nie tylko zastosowany materiał.
Aby ocieplenie spełniło swoją funkcję, a tym samym poprawiło komfort termiczny w budynku, warto zlecić wykonanie robót doświadczonej ekipie. Samodzielne ocieplanie, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, będzie nie tylko nieefektywne, ale także czasochłonne. Specjaliści natomiast zadbają o prawidłowe ułożenie poszczególnych warstw izolacji, likwidując wspomniane wcześniej mostki termiczne, które przyczyniają się do uciekania ciepła z budynku.
Jak widać, ocieplenie poddasza styropianem nie jest skomplikowane, jednak wymaga właściwego przygotowania. Chodzi nie tylko o właściwe dopasowanie materiałów, ale także o sam sposób wykonania. Dlatego też, decydując się na izolację, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zadbają o wszystkie elementy ocieplenia poddasza i zaproponują rozwiązania dopasowane do warunków technicznych panujących w konkretnym budynku.