Golchem

Elewacje

Elewacja tworzy zewnętrzny wizerunek budynku, stanowiąc ostateczny szlif i ukoronowanie danego projektu. Dla otoczenia  elewacja jest zazwyczaj komunikatem mówiącym wiele o charakterze mieszkańców, ich poczuciu piękna i harmonii ze środowiskiem, a na przestrzeni wieku stosunek ludzi do zewnętrznej części budynku zmieniał się wraz ze stosunkiem do majętności i przywiązaniem do klas społecznych. Dziś wystrojem zewnętrznym nie zależy nam na podkreśleniu naszego statusu tak bardzo jak w dawniej – stawiamy raczej na dobry gust, stonowane kolory elewacji, praktyczność, a nawet…prostotę. Dzięki zastosowaniu najbliższych naszym gustom rozwiązań, możemy stworzyć własny, nieszablonowy obraz domu, w którym mieszkamy. Możemy stworzyć elewację, która da nam satysfakcję, zadowolenie i powód do dumy.

Przy wyborze elewacji przede wszystkim powinniśmy kierować się zastosowaniem budynku – inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku budynków pod działalność publiczną lub biznesową, a inne w przypadku budynków mieszkalnych. Chociaż czasy, w których nad elewacją pracowali artyści dla większości z nas minęły, wciąż możemy nadać konstrukcji fantazji. Nie dajmy się jednak zbytnio ponieść naszej kreatywności – to, co my uważamy za piękne, nasze otoczenie może uznać za kiczowate
lub psujące charakter otoczenia. Stawiajmy więc na umiarkowanie w naszych kreatywnych przedsięwzięciach – elewacja naszego domu nie jest tylko dla nas.

Proponowane przez producentów elementy elewacji są zgodne z obecnymi trendami. Wyjątkowo dobrze mają się style stonowane – skandynawski czy industrialny. Dużą popularnością cieszy się płytka klinkierowa (tzw. klinkier), oraz tynk silikonowy, a także deska elewacyjna wkomponowana w inny materiał. Ich wspólną cechą jest neutralność względem otoczenia, oraz pewność, że za kilkanaście lat, przy szybko zmieniających się trendach również w budownictwie, nie będziemy wstydzili się naszego projektu.

Wybór elewacji i odpowiednio dobrane płytki elewacyjne to w dużej mierze kwestia estetyczna, ale nie powinniśmy na tym się zatrzymywać. Elewacja domu to nie tylko jego „twarz” ale również pierwsza warstwa, która izoluje nas od zewnątrz i stanowi ocieplenie domu. W związku z tym powinniśmy kierować się również kwestią praktyczną: jak uwarunkowana jest okolica, czy mieszkamy w pobliżu ruchliwych dróg, jakiego typu zabrudzenia pojawiają się w danym miejscu oraz na jakie oddziaływania atmosferyczne powinniśmy się przygotować.

Przy zakupie materiałów – projekt elewacji GRATIS!

Nasi partnerzy:

© 2020 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.