Ochrona drewna na zewnątrz ma ogromny wpływ na zachowanie właściwej kondycji elementów wykonanych z tego surowca. Nie ma znaczenia, czy mówimy o fragmencie elewacji, podbitce dachowej czy ławkach zdobiących ogród. W każdym przypadku okresowa konserwacja jest niezbędna, aby zabezpieczyć drewno przed działaniem szkodników, ale także wody, nadmiernego promieniowania UV czy innych czynników atmosferycznych.
Dostępne dziś w sprzedaży środki do ochrony drewna wykazują się bardzo wysoką skutecznością. Nie wymagają specjalistycznego sprzętu do aplikacji – wystarczy stosować się do zaleceń producenta. Warto jedynie pamiętać, aby dopasować rodzaj preparatu konserwującego do gatunku drewna oraz miejsca jego użytkowania. To gwarancja najwyższej skuteczności, a co za tym idzie trwałości elementów drewnianych.
Farba ochronna do drewna
Jednym z podstawowych produktów stosowanych na zewnątrz jest farba ochronna do drewna. Jej zadaniem jest wytworzenie na powierzchni elementów drewnianych specjalnej powłoki, nazywanej hydrofobową, zabezpieczającej przed wnikaniem wilgoci w strukturę materiału. Farba nadaje również elementom drewnianym pożądaną estetykę. W sprzedaży znajdziecie produkty zarówno bezbarwne, podkreślające naturalne usłojenie, jak i w pełnej palecie kolorystycznej.
Podobnymi właściwościami cechuje się żel ochronny do drewna. Jak sama nazwa wskazuje, od farby odróżnia go konsystencja. Dzięki właściwej gęstości żel doskonale sprawdzi się nie tylko na powierzchniach poziomych, ale również pionowych. Jego zaletą jest z pewnością łatwość aplikacji, a także doskonałe właściwości ochronne. Równomiernie nasyca drewno, zabezpieczając przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że wrogiem drewna eksploatowanego na zewnątrz jest nie tylko wilgoć czy mróz.
Preparat do ochrony drewna
Kolejnym zagrożeniem, jakiemu przeciwdziała wysokiej jakości preparat do ochrony drewna, są szkodniki. To one bowiem odpowiedzialne są bardzo często za degradację elementów drewnianych. Właściwa i regularna konserwacja eliminuje ryzyko osiedlania się drewnojadów, których aktywność trudno zauważyć szczególnie na początku. Ma to znaczenie zarówno w przypadku mebli drewnianych, jak i desek tarasowych czy podbitek dachowych.
Właściwa ochrona drewna przed próchnicą to także popularne oleje, które mogą być nakładane bezpośrednio na element drewniany lub po wcześniejszej aplikacji preparatów impregnujących. Niewątpliwą zaletą olejów jest efekt estetyczny, jaki tworzą. Są często stosowane do konserwacji desek tarasowych, balkonowych, ale także drewnianych mebli. Nadają im naturalnego wyglądu, chroniąc jednocześnie przed rozsychaniem, pękaniem oraz przed wnikaniem wilgoci.
Jak widać, konserwacja drewna nie jest zabiegiem skomplikowanym. Wymaga jedynie dopasowania właściwych i skutecznych preparatów, które zabezpieczą elementy drewniane przed szkodliwym działaniem wilgoci czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto jedynie pamiętać o regularnym odnawianiu powłok zabezpieczających, co znacznie przedłuży żywotność drewna, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na jego wygląd.