Skuteczne sposoby izolacji termicznej elewacji

izolacja elewacji

Izolacja termiczna budynku stała się dziś standardem przy wznoszeniu nowych obiektów. Wciąż jest problemem w przypadku nieruchomości istniejących, które budowane były wiele lat temu. Dokonując niezbędnej modernizacji, łatwo można ocieplić budynek, należy jednak wybrać skuteczny sposób, gwarantujący optymalizację termiczną obiektu.

Istnieje co najmniej kilka sposobów izolacji. Jednymi z popularniejszych są styropian oraz wełna. Wybór odpowiedniej metody powinien być podyktowany warunkami technicznymi obiektu, a także oczekiwanym efektem. Warto w tym zakresie skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą, jaki materiał wybrać, aby wykonać optymalną izolację termiczną elewacji.

Styropian

Do wykonania izolacji powszechnie wykorzystywany jest styropian. Można nim ocieplić całą elewację, a także fundamenty czy pomieszczenia na poddaszu. Materiał ten swą popularność zawdzięcza wysokim parametrom izolacyjnym, zarówno w zakresie termicznym, jak i akustycznym, a także atrakcyjnej cenie. W porównaniu z innymi surowcami, izolacja domu ze styropianu będzie optymalna pod względem ekonomicznym.

Zaletą tego rozwiązania jest także łatwość montażu płyt, dzięki czemu proces ocieplania przebiega szybko. Warto jednak pamiętać o podstawowych parametrach, jakie powinien spełniać ten materiał. Jednym z nich jest dopasowana grubość płyt. W tym zakresie warto sięgnąć do charakterystyki energetycznej budynku lub poradzić się specjalistów. Przyjmuje się, iż biały styropian nie powinien być cieńszy niż 12-15 cm, dzięki czemu wykonana izolacja będzie cechować się oczekiwaną efektywnością.

Wełna izolacyjna

Kolejnym materiałem, wykorzystywanym do ocieplania budynków, jest wełna izolacyjna. Powstaje z naturalnych surowców, jest elastyczna i dzięki niej można wypełnić nawet najdrobniejsze szczeliny, likwidując tak zwane mostki termiczne. Wełna występuje jako płyty, mata lub granulat. Cechuje się również bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej.

Izolacja budynku z wełny to także gwarancja przepuszczalności powietrza, czyli zapewnienia odpowiedniej wentylacji ścian. Należy pamiętać, że decydując się na to rozwiązanie, musimy być przygotowani na nieco większe wydatki, niż w przypadku styropianu. Cena wełny bowiem przewyższa tą, którą zapłacimy za styropian.

Skuteczna izolacja termiczna budynku to nie tylko wybór wełny czy styropianu. To przede wszystkim dopasowanie materiału do konkretnych uwarunkowań technicznych obiektu, a także zastosowanych do budowy surowców. Warto posiłkować się opiniami specjalistów, którzy na podstawie indywidualnych analiz dobiorą optymalny materiał do konkretnej lokalizacji.

Wełna na poddasze – doskonały sposób na izolację termiczną i akustyczną

Wełna na poddasze to popularny materiał izolacyjny, który zapewnia komfort termiczny i akustyczny w każdym domu. Wybór odpowiedniej izolacji jest kluczowy dla oszczędności energii, a tym samym obniżenia kosztów eksploatacyjnych. W tym artykule przedstawimy zalety stosowania wełny na poddaszu oraz podpowiemy, jak wybrać najlepszy produkt dla swoich potrzeb.

Sprawdź również:  Montaż podłóg drewnianych i paneli

Skuteczna izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów to jedna z podstawowych prac budowlanych, niezbędnych do prawidłowej ochrony murów przed nasiąkaniem wilgocią. Konstrukcja o solidnych i dobrze wykonanych filarach będzie w stanie utrzymywać ciężar budynku i zabezpieczać go przez długie lata. Zarówno odpowiednia izolacja pozioma fundamentów, jak i pionowa, mają kluczowe znaczenie dla całej budowy. Należyte oraz staranne wykonanie będzie miało ogromny wpływ na trwałość konstrukcji. W takim przypadku, należy odpowiedzieć na pytanie, jak wykonać izolację fundamentów?

Jak zamaskować nierówne ściany?

Przypadłość nierównych ścian to problem, z którym mierzy się wiele osób. Nierówności na ścianach powstają z różnych powodów – m.in. wykańczania wnętrz budynków przez niezbyt dokładne i fachowe ekipy remontowe, uszkodzenia mechaniczne podczas eksploatacji pokoi oraz dziury po wyjęciu gwoździ/wkrętów, na których zamontowane były obrazy czy półki. Bez względu na przyczynę powstania nierówności ścian, rodzi się pytanie – jak je zamaskować?

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.