Skuteczne sposoby izolacji termicznej elewacji

izolacja elewacji

Izolacja termiczna budynku stała się dziś standardem przy wznoszeniu nowych obiektów. Wciąż jest problemem w przypadku nieruchomości istniejących, które budowane były wiele lat temu. Dokonując niezbędnej modernizacji, łatwo można ocieplić budynek, należy jednak wybrać skuteczny sposób, gwarantujący optymalizację termiczną obiektu.

Istnieje co najmniej kilka sposobów izolacji. Jednymi z popularniejszych są styropian oraz wełna. Wybór odpowiedniej metody powinien być podyktowany warunkami technicznymi obiektu, a także oczekiwanym efektem. Warto w tym zakresie skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą, jaki materiał wybrać, aby wykonać optymalną izolację termiczną elewacji.

Styropian

Do wykonania izolacji powszechnie wykorzystywany jest styropian. Można nim ocieplić całą elewację, a także fundamenty czy pomieszczenia na poddaszu. Materiał ten swą popularność zawdzięcza wysokim parametrom izolacyjnym, zarówno w zakresie termicznym, jak i akustycznym, a także atrakcyjnej cenie. W porównaniu z innymi surowcami, izolacja domu ze styropianu będzie optymalna pod względem ekonomicznym.

Zaletą tego rozwiązania jest także łatwość montażu płyt, dzięki czemu proces ocieplania przebiega szybko. Warto jednak pamiętać o podstawowych parametrach, jakie powinien spełniać ten materiał. Jednym z nich jest dopasowana grubość płyt. W tym zakresie warto sięgnąć do charakterystyki energetycznej budynku lub poradzić się specjalistów. Przyjmuje się, iż biały styropian nie powinien być cieńszy niż 12-15 cm, dzięki czemu wykonana izolacja będzie cechować się oczekiwaną efektywnością.

Wełna izolacyjna

Kolejnym materiałem, wykorzystywanym do ocieplania budynków, jest wełna izolacyjna. Powstaje z naturalnych surowców, jest elastyczna i dzięki niej można wypełnić nawet najdrobniejsze szczeliny, likwidując tak zwane mostki termiczne. Wełna występuje jako płyty, mata lub granulat. Cechuje się również bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej.

Izolacja budynku z wełny to także gwarancja przepuszczalności powietrza, czyli zapewnienia odpowiedniej wentylacji ścian. Należy pamiętać, że decydując się na to rozwiązanie, musimy być przygotowani na nieco większe wydatki, niż w przypadku styropianu. Cena wełny bowiem przewyższa tą, którą zapłacimy za styropian.

Skuteczna izolacja termiczna budynku to nie tylko wybór wełny czy styropianu. To przede wszystkim dopasowanie materiału do konkretnych uwarunkowań technicznych obiektu, a także zastosowanych do budowy surowców. Warto posiłkować się opiniami specjalistów, którzy na podstawie indywidualnych analiz dobiorą optymalny materiał do konkretnej lokalizacji.

Parkiet czy panele – co wybrać na podłogę w salonie?

Aranżując salon, zastanawiamy się, jaka podłoga będzie najlepiej współgrać ze stylem wnętrza. Podstawowym aspektem, o którym myślimy, jest wygląd podłogi oraz kolorystyka. Ważne jest jednak, by przed zdecydowaniem się na panele podłogowe lub parkiet dębowy, poznać wady i zalety obu materiałów. Wówczas będziemy zdolni do podjęcia najbardziej optymalną dla siebie decyzję i nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

Jak konserwować deski tarasowe?

Wiosna sprzyja porządkom wewnątrz domu i w ogrodzie. Często po jesienno-zimowym okresie odświeżenia wymaga także nasz taras. Aby ułatwić sobie sezonowe porządki i chronić drewno tarasowe przez cały rok, warto zaimpregnować podłogę odpowiednimi preparatami. Przed zrobieniem zakupów, należy określić rodzaj drewna, z jakiego stworzone jest podłoże tarasu. Bez względu na to czy wybierzesz farbę do malowania drewna na zewnątrz, czy lakierobejcę, produkt powinien przede wszystkim stworzyć trwałą powłokę.

Zalety tynków silikonowych

Przed rozpoczęciem tynkowania fasady, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów budowlanych, by w zależności od warunków, wybrać najbardziej odpowiedni. W gronie popularnych gładzi znajdują się tynki silikonowe, silikatowe oraz hybrydowe połączenie obu tych propozycji. Tynki silikonowe są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Dodatkowo występują w wielu odcieniach kolorystycznych, dzięki czemu pełnią funkcję dekoracyjną i bez przeszkód mogą być aplikowane w widocznych miejscach.

© 2019 GOLCHEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.