Estetyczna i zadbana przestrzeń przed budynkiem oraz łatwość w utrzymaniu czystości to cechy, jakie posiada kostka brukowa na podjazd. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, a także bogatej kolorystyce i wzornictwie, z tego materiału można stworzyć dowolną aranżację podwórka lub podjazdu, która ozdobi nieruchomość.
Inwestorzy coraz częściej decydują się na kostkę ze względu na łatwość utrzymania podjazdu w czystości. Wystarczy tradycyjna myjka ciśnieniowa lub zwykły wąż ogrodowy, aby szybko zmyć powstałe zabrudzenia, piach czy błoto. Dzięki temu bruk pojawia się na podjazdach nie tylko przed domami prywatnymi, ale także firmami, gdzie ruch samochodowy jest dużo bardziej intensywny.
Jaka kostka brukowa?
Zasadniczym pytaniem, przed którym staje inwestor jest – jaka kostka brukowa będzie najlepsza? W tym zakresie warto decydować się na rozwiązania dopasowane do powierzchni i przewidywanego obciążenia podjazdu, a także oczekiwanego efektu estetycznego. Kostki dostępne w sprzedaży charakteryzują się dużą wytrzymałością, dlatego też doskonale sprawdzą się w każdej lokalizacji, nawet w miejscach intensywnie użytkowanych.
Istnieje jednak pewna zależność, o której warto pamiętać, czyli kostka brukowa – grubość. To istotny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego materiału. Podjazd, po którym będą poruszać się samochody osobowe i dostawcze o masie do 3,5 t, powinien być wykonany z kostki o grubości co najmniej 6 cm. Jeśli natomiast służyć ma cięższemu sprzętowi, wówczas należy zdecydować się na materiał o grubości 8 cm.
Kostka brukowa jak układać?
Na trwałość oraz estetykę podjazdu ma także wpływ sposób montażu materiału, z jakiego ma być wykonany. Zatem, jeśli ma to być kostka brukowa, to jak ją układać, aby spełniła swoją funkcję? Podstawową kwestią jest tak zwana podbudowa, czyli przygotowane podłoże. Niezbędny jest tłuczeń oraz piasek, na którym układa się bruk. Jeśli podjazd ma boczne krawężniki, powinny być ustawione na etapie przygotowywania podłoża.
Warto także pamiętać o sprawdzeniu, czy zakupiona kostka została fabrycznie zaimpregnowana. Jeśli nie, wówczas należy wykonać impregnację, która zabezpieczy bruk przed uszkodzeniami, a przede wszystkim trwałymi zabrudzeniami. Kostka brukowa i plamy z oleju to prawdziwy kłopot, dlatego też, aby uniknąć czasochłonnego mycia, warto nałożyć na powierzchnię podjazdu specjalny preparat ochronny.
Chcąc zadbać o tereny zewnętrzne, warto zdecydować się na wykonanie bruku. Rozwiązanie to sprawdzi się wszędzie, nawet w miejscach o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Przy wyborze materiału istotne jest także, ile kosztuje kostka brukowa? Jest ona relatywnie tania oraz powszechnie dostępna, a ceny zróżnicowane są w zależności od rodzaju materiału, jego kolorystyki oraz grubości.